ZANIM SIĘ SPOTKAMY
Przedstawiamy kilka rad, które mogą ułatwić naszą współpracę:
Zanim spotkasz się z pośrednikiem, sprecyzuj swoje potrzeby i oczekiwania
1. Jeśli sprzedajesz
Pomożemy Ci w wypromowaniu najbardziej charakterystycznych cech twojej nieruchomości oraz w określeniu najodpowiedniejszego sposobu promocji. Podzielimy się z Tobą swoją wiedzą o aktualnych trendach cenowych. Pomożemy znaleźć nabywcę i zorganizujemy sprzedaż. Będziesz pod naszą opieką aż do czasu przekazania kluczy.
2. Jeśli poszukujesz
Ważne jest określenie przeznaczenia poszukiwanej nieruchomości. W przypadku mieszkania ważna będzie jego lokalizacja, wielkość, standard, to czy chcesz się wprowadzić od razu, czy liczysz się z remontem. Jeśli szukasz miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej przedstaw pośrednikowi swoje wymagania. Doświadczony pośrednik często potrafi mądrze doradzić, co pomaga w podjęciu właściwej decyzji.
Jaka lokalizacja Cię interesuje ?
Lokalizacja jest bardzo istotnym czynnikiem w wyborze nieruchomości. Dobrze wybrana gwarantuje nie tylko zadowolenie z zakupu, ale również daje możliwość ewentualnego łatwego zbytu. Decyduje również o cenie.
Jaką kwotą dysponujesz
Określenie przez Ciebie wysokości kwoty jaką możesz przeznaczyć na zakup spowoduje, że pośrednik będzie prezentował Ci tylko te oferty, których wartość znajdzie się w zakresie Twoich możliwości finansowych.
Uwzględnij jednak, że:
- możesz wziąć kredyt
- z zakupem nieruchomości związane są dodatkowe opłaty (koszty aktu notarialnego, prowizja pośrednika, opłata sądowa, opłata od czynności cywilno-prawnych)
- często sprzedający jest skłonny do obniżenia ceny ofertowej, jeśli jednoznacznie określisz, że jesteś poważnie zainteresowany ofertą.
Pamiętaj, że jesteś pod naszą opieką do czasu otrzymania nieruchomości.
- Jak wybrać odpowiednie biuro pośrednictwa
Obrót nieruchomościami wiąże się z wieloma aspektami prawnymi, gospodarczymi, ekonomicznymi, geodezyjnymi
i technicznymi. Pomoc pośrednika pomaga w podjęciu właściwej decyzji i uniknięciu ewentualnej pomyłki.
Wybierając pośrednika uwzględnij:
1. opinię znajomych
2. fakt czy wybrane biuro zatrudnia pośrednika z licencją
3. sprawdź czy agent posiada niezbędne ubezpieczenie
4. zapytaj czy wybrane przez Ciebie biuro współpracuje z innymi pośrednikami
5. uwzględnij też własne odczucia w bezpośredniej rozmowie z pośrednikiem, ważne jest byś czuł się zrozumiany.
- Współpraca z pośrednikiem
Podstawą współpracy jest podpisana przez Ciebie umowa o pośrednictwo. Jest to niezbędny wymóg określony przez ustawę. Umowa ta musi być sporządzona na piśmie. Musi ona określać do czego zobowiązuje się pośrednik oraz jakie będzie jego wynagrodzenie. Przed podpisaniem umowy przeczytaj ją dokładnie i poproś o wytłumaczenie zapisów dla Ciebie niejasnych bądź niezrozumiałych.
Nie zniechęcaj się jeśli po przedstawieniu kilku ofert nie znalazłeś tej odpowiedniej. Często na właściwą ofertę trzeba zaczekać nawet kilka miesięcy. Doświadczony pośrednik w czasie oglądania nieruchomości zwróci Twoją uwagę na te aspekty, które często umykają uwadze, dlatego nie rezygnuj z jego obecności podczas prezentacji ofert.
Jeśli podjąłeś decyzję i zdecydowałeś się na którąś z propozycji poinformuj o tym swojego pośrednika. Zrób to w miarę szybko - czas to pieniądz. Pośrednik sprawdzi sprawy formalno-prawne związane z nieruchomością ( hipoteki, zadłużenia, liczbę właścicieli, itp.)
Pozostaje uzgodnienie z właścicielem warunków transakcji, zebranie niezbędnych dokumentów i umówienie się z notariuszem, w czym z pewnością pomoże Ci Twój agent.
Gratulujemy transakcji! Cieszymy się razem z Tobą.